Žlutý posel jara

Navzdory rannímu mrazu na slunných místech už vyrážejí první rostliny, jako by se nemohly dočkat nové sezony. Stačí pár teplejších dnů a svoji krásou osvěží celou zahradu.

S prvním oteplením se objevuje také první hmyz, a protože je po zimě ještě celý ospalý, musejí ho květy upoutat výraznou barvou, vůní i tvary květů, aby na ně zavítal a opyloval je. Jasně žluté kvítky vynikají na zbytcích sněhu, tmavých plochách i mezi jarní zelení. Žluté probuzení přírody Vám v každém případě přinese dobrou náladu.

Pomalu přichází jaro už i do Holandské zahrady Květné zahrady. Můžete zde vidět první rozkvetlé narcisy, které svou něžnou svěží krásou představují symbol jara.

Zrození prvního narcise

Je mnoho řeckých mýtů o původu různých stromů, květin a jiných rostlin. K proměně člověka v rostlinu dochází někdy jako k trestu, dokonce i potrestání sama sebe, jak tomu bylo v případě Narkisse (Narcisse).

Příběh krásného, ale plachého mladíka, kterému kromě žen podlehly i nymfy. On však dával přednost sám sobě a svým tužbám. Rád se toulal po lesích a při svých výpravách pozoroval sám sebe celé hodiny v zrcadle vodní hladiny. Bohové se ho rozhodli, že kvůli jeho odmítání žen a nymf, sebelásce a domýšlivosti, potrestat utopením. Jeho tělo se prý nikdy nenašlo a podle pověsti byl proměněn ve žlutou květinu. Tak se zrodil první narcis.

Obraz: Narcis, Caravaggio (zdroj: artmuseum.cz)

Pobloudilá lidská bytost tu marnila svůj vzácný život, který už nedostala zpět. Květina narcis, vyrůstající každým rokem znovu a znovu, se posmívá jeho hlouposti a současně připomíná jeho krásu. Dodnes používáme označení „narcismus“ pro vyjádření něčí samolibosti a ješitné zamilovanosti k sobě samému. 

2016-03-18