Zimní poznávání

Venku sněží, prší, občas mrzne, ale Metodické centrum zahradní kultury v Kroměříži přesto nelení. Stále jsou prováděny edukační programy v Podzámecké a Květné zahradě. Pro děti jsou připraveny zábavné a vzdělávací aktivity v zasněžených kroměřížských zahradách anebo v sala terreně Arcibiskupského zámku.

I v zimním období se můžete vzdělávat v prostorách památky UNESCO. Zaujmout Vás může program Geometrie v zahradě, který probíhá v zasněžené Květné zahradě. Dále Tři tajemství, kde díky programu získají žáci povědomí o významu saly terreny. Anebo Doteky dalekých krajů ve Velkém skleníku Květné zahrady, kde se žáci dozvědí o kulturním a historickém významu exotických plodin.

Vzdělávací programy jsou jednorázové anebo na sebe navazují jako projekt „Čtyři roční období v zahradě“. Jedná se o sérii čtyř střetnutí, která dětem umožňují vybudovat si hlubší vztah k daným místům a propojit jejich návštěvu s výukou. Opakované návštěvy si chválily nejen děti, ale také jejich učitelé jako paní učitelka Ivana Uherková:

„Konečně jsme se v lednu dočkali pravé zimy a žáci zámoravské 1. A se mohli vypravit již podruhé do Podzámecké zahrady na setkání se zahradníčkem Floriánkem. Malý maňásek se od září loňského roku stal naším milým průvodcem po kroměřížském parku. V rámci projektu „Čtyři roční období v zahradě“ nám tak umožnil objevit zajímavosti tohoto krásného místa.

Od podzimu se v zahradě hodně změnilo. Byli jsme zvědaví, co nám zasněžená zahrada tentokrát nabídne ze své krásy. Ve spícím parku bylo opravdu mnoho k vidění. Objevili jsme zvířata, která se zimě umí přizpůsobit. Pokoušeli jsme se rozeznávat ve sněhu jejich stopy. Zkoumali jsme kůru stromů a vyzkoušeli si výtvarnou techniku zvanou frotáž. K pozorování památek v parku jsme využili dalekohledy. Nejvíce ze všeho se nám líbilo pozorování sněhových vloček lupami a pokus s proměnou vody v kostky ledu.Paní zima je kouzelná a my jsme měli štěstí, že jsme ji v parku zastihli.

Poděkování patří ale především pracovníkům Metodického centra zahradní kultury v Kroměříži Hance Pokové, Petru Hudcovi a jejich mladým kolegyním. Připravili pro nás opět zajímavý program a úžasné hry na sněhu. Už teď se těšíme na jarní výpravu do zahrady. Díky těmto setkáním se totiž učivo prvouky stává pro děti mnohem srozumitelnější a poutavější.“

Přijďte se vzdělávat a bavit do Květné nebo Podzámecké zahrady i vy.

Vzdělávací programy jsou určené pro mateřské, základní i střední školy. Více informací o všech edukačních programech naleznete zde