Zázračné jablko

Jedná se o nejobyčejnější ovoce v našich krajích. Ve srovnání s exotickými druhy může být často podceňované, ale ve skutečnosti je nad zlato. Jablko reguluje trávení, bojuje proti infekcím, má detoxikační a regenerační účinky, posiluje imunitu, povzbuzuje náladu, zvyšuje vitalitu, a dokonce i omlazuje.

Králičí kopec v Květné zahradě doplnila výsadba starých odrůd jabloní. Jedná se o druhy Parména zlatá a Kožená reneta. I v Podzámecké zahradě je možné vidět jabloň, která byla vysazena v rámci projektu „Daruj strom“. Zahradníci o tyto vzácné stromy náležitě pečují.

Dnes je mezinárodní den jabloní a tak je o důvod navíc, proč si dát na svačinu toho ovoce, posilnit se moštem anebo si osladit život jablečným závinem, který představuje nejoblíbenější moučník na světě. V případě, že pravidelně konzumujete jablka, budete po nich i vonět. Aromatické látky totiž prostupují tělem a uvolňují se skrze vlasy a pokožku ven.

Přínos jablek je výrazný. Obsahují až 83 % vody a spoustu cenných látek. Stabilizují hladinu cukru v krvi a posilují krevní oběd, srdce a cévy. Měli by se jíst neloupaná, protože nejbohatším zdrojem je slupka, která obsahuje železo, fosfor, draslík, hořčík, vápník, vitamín C, karoten, nenasycené mastné kyseliny a vlákninu. Jezte jablka i v případě nachlazení. Mají protizánětlivé účinky a pomáhají v boji s chřipkou, nachlazením, kašlem a horečkou.

Dejte si jablko i vy! 

2016-01-06