Zářijový Hortus Magicus nabídne barokní divadlo, koncerty i hry pro děti

Chcete zažít radovánky našich předků přímo v autentických prostorách raně barokní památky UNESCO? Zavítejte 5. a 6. září do Květné zahrady. Právě na první poprázdninový víkend letos připadá druhý ročník festivalu barokní kultury Hortus Magicus. Vstupenky můžete už nyní koupit na pokladnách zámku a Květné zahrady nebo na stránkách www.ticketstream.cz

Ve všech prostorách Květné zahrady si v rámci slavnosti užijete tanec, hudbu i divadlo v novodobých premiérách. Do atmosféry 17. století vás přenesou tóny Jeana-Baptista Lullyho a Antonia Vivaldiho, pobaví klasická commedia dell’arte nebo hrátky, které neodmyslitelně patřily k trávení volného času barokní smetánky. V Palmovém skleníku budou na zájemce čekat ukázky aranžování květin i novinka letošního programu – celodenní půjčovna historických kostýmů.

Do děje vás vtáhnou i speciální ateliéry rozmístěné po Libosadu. V ateliéru hudby navrátíte zvuk tekoucí vody místu, kde kdysi tryskala, v ateliéru tance zase budou mladé komtesy učit základní taneční kroky. Se škraboškou vyrobenou v ateliéru divadla se pak vydáte na cestu divadelní kulisou zahrady, a troufnete-li si do středu bludiště, budete mít šanci proměnit se v bájného hrdinu Thesea a přemoct Minotaura. Podrobný program festivalu prozradí leták Hortus Magicus 2015 nebo stránky Arcibiskupského zámku.

Květnou zahradu nechal v roce 1665 založit biskup Karel II. Lichtenstein-Castekorn na nevyužitých mokřinách za městem. První fáze výstavby proběhla mezi lety 1665 – 1675 podle projektu architektů Giovanniho Pietra Tencally a Filiberta Luccheseho a za přispění biskupa samotného. Inspiraci mu poskytly zejména zahrady z italského, německého a nizozemského prostředí, jež Karla zaujaly svou hlubokou symbolikou i na svou dobu velmi propracovanými technickými prvky. V průběhu 18. století však začal zájem biskupů o Libosad upadat a zahrada se stala hospodářským zázemím zámku. Práce na její obnově, započaté v 50. letech 20. století, vyvrcholily na počátku nového tisíciletí v rámci projektu NCZK. Díky projektu, financovanému z evropských fondů, mají dnes lidé možnost opět obdivovat Holandskou a Pomerančovou zahradu, Pstruží rybníky, Ptáčnici i unikátní Králičí kopec. První návštěvníky přivítala obnovená zahrada v září 2014 při prvním ročníku festivalu Hortus Magicus. Jeho atmosféru si můžete připomenout na fotografiích zde.

Uspořádání slavností bylo podpořeno z programu Podpora pro památky UNESCO Ministerstva kultury ČR.

 

2015-07-15