Zapojte se do výzdoby Podzámecké zahrady

Rádi se při procházce Podzámeckou zahradou zasníte a přemýšlíte, jak asi zahrada vypadala v dávné minulosti? Pomozte nám tuto podobu do zahrady vrátit! Jak? Zapojte se do výroby pohyblivých loutek s čínskou tematikou. V historických záznamech o podobě zahrady v 19. století se totiž uvádí, že se na ploše u Čínského pavilonu nacházely čínské mechanické loutky.

 

Jejich výroba vám nezabere mnoho času a výsledek bude určitě stát za to. Ať už jste malí nebo velcí, tvoříte v  rámci ZŠ, ZUŠ, volnočasových center nebo doma jen tak pro radost, vezměte do ruky tvrdý papír, tužku a můžete se dát do práce. Kromě tužky a papíru budete dále potřebovat: nůžky, lepidlo (vteřinové, herkules, popř. silikonovou pistoli), čtyři patentky, děrovačku, provázek, pastelky, fixy, voskovky a volitelně také různé dekorace (látky, knoflíky, prýmky apod.). Postup:

 

1.  na tvrdý papír si nejprve nakreslete obrysy jednotlivých částí tělíčka (obr. 1), nebojte se být kreativní
2.  části vystřihněte (obr. 2)
3.  připravte si pastelky, fixy, voskovky nebo nejrůznější zbytky látek, knoflíky a další dekorace a svou postavičku jimi ozdobte
4.  trup otočte pomalovanou stranou dolů a na ramena a kyčle přilepte jednu část patentky, její druhou část přilepte na pomalovanou část nohou a rukou (obr. 3), tzn. tak, aby ruce a nohy byly při pohledu na pomalovanou část pod trupem. Nechte lepidlo zaschnout
5.  na řadu přichází děrovačka. Vezměte nohy a ruce a proděravte je. Dírky umístěte těsně vedle nalepených patentek (obr. 4)
6.  a teď přijde to nejtěžší! Proděravěné končetiny připněte na patentky, otočte celou loutku pomalovanou částí dolů a ustřihněte si kousek provázku. Ten provlečte dírkami v pravé a poté v levé ruce a zauzlujte (obr.5). To samé udělejte i u nohou. V posledním kroku tyto provázky spojte jedním dlouhým – přivažte ho k uzlíku, který vám při sobě drží ruce, poté k uzlíku držící nohy a máte HOTOVO! Tato spojnice bude sloužit k rozpohybování loutky.

 

Parametry loutky:

- velikost cca 120 cm
- postava by měla mít čínské rysy
- měla by být pohyblivá
- loutka bude instalována na dřevěnou tyč, do konstrukce proto zahrňte možnost zavěšení
- měla by vydržet mechanickou zátěž

 

Pokud se budete chtít do výroby zapojit, dejte nám vědět na info@nczk.cz nebo na 778  531 417 nejpozději do konce května. Uzávěrka pro dodání vytvořených loutek pak bude v pátek 12. června do 17 hodin.

 

Loutky budou zdobit zahradu u příležitosti Víkendu otevřených zahrad 13. a 14. června, slavností vernisáž proběhne v sobotu 13. června v 10 hodin u Čínského pavilonu v Podzámecké zahradě.