Velký skleník se loučí s expozicí Rajská zahrada

Až do konce tohoto týdne můžete být při návštěvě Květné zahrady svědkem jedinečné události – stěhování teplomilných rostlin z Velkého skleníku zpět do zahrady. Tato příležitost se příchozím naskytuje jen dvakrát ročně, poprvé v polovině října, kdy jsou rostliny do skleníku naváženy, podruhé právě v tomto období.

 

Přesunu rostlin předcházela několikadenní příprava. Kromě šesti pracovníků Květné zahrady přijde na řadu i těžká technika, pomocí které zahradníci přesunou zpět do zahrady více než sedm stovek exponátů. Největší z nich – desetimetrový šácholan velkokvětý – byl na podzim natolik vzrostlý, že musel před stěhováním projít odborným redukčním řezem.  Skleník se tak loučí s expozicí, která byla více než půl roku jeho součástí. Rostlinnou výstavu rozdělili zahradníci do svou částí – první z nich lákala na citrusy z Pomerančové zahrady, druhá na subtropickou floru.

 

Palmy a další teplomilné rostliny se do zahrady navracejí pravidelně po „zmrzlých mužích“ už více než 150 let. Větší část rostlin se ve formě tzv. ranžírunku vystavuje v prostoru čestného dvora a slouží k prezentaci exotických rostlin, které se dříve považovaly za doklad bohatství a významu svého majitele. Během léta se prázdný skleník využívá k pořádání společenských akcí, letošní sezonu zahájí v sobotu 6. června koncert Hvězdné filmové melodie.

 

2015-05-18