V Květné zahradě vykvete na 20 tisíc cibulovin

Návrat do časů našich předků umožní v následujících týdnech Květná zahrada. Desítky tisíc tulipánů, narcisů a tisíce dalších jarniček totiž vykvetou v obnovené části Holandské zahrady. Pestrá paleta barev a vůní kvetoucích cibulek se do zahrady vrátí po více jak 300 letech.


Už teď nám kvetou první ladoňky, modřence a hyacinty. Následovat bude záplava narcisů a řebčíků královských,“ láká do Květné zahrady ředitelka Metodického centra zahradní kultury Lenka Křesadlová s tím, že sezóna cibulovin pravděpodobně vyvrcholí na přelomu dubna a května, kdy pokvetou pozdní tulipány. Ty zdobily Květnou zahradu naposledy před více než třemi stovkami let. Aby zahradníci zachovali autenticitu prostoru, pěstují se v zahradě pouze ty druhy, které byly aktuální i v období baroka. „Dříve byly velmi ceněné například žíhané tulipány, na to, že tuto pestrobarevnost vlastně způsobuje virové onemocnění, přišli botanici až o stovky let později,“ doplnila Křesadlová.

 

Rozvíjející se jarní květy však nejsou tím jediným, čeho by si měli návštěvníci v Holandské zahradě všimnout. Díky dobovým rytinám a popisům mohla být tato část obnovena do podoby, kterou jí v druhé polovině 17. století vtiskl zakladatel zahrady, biskup Karel II. Lichtenštejn-Castelkorn. „Z rytin jsme měli celkem přesnou představu, jak tento kout zahrady vypadal. Kromě květinové výsadby tak mohla být místu navrácena i původní podoba a velikost,“ upřesnil Jan Obšivač z Národního památkového ústavu. Holandská zahrada tak ohromí věrohodností, kterou nenajdete jinde v republice.

 

Že bude o co stát, dokazuje i pozornost, která bude tomuto prostoru věnována. „Následující týdny zkrátka patří cibulovinám,“ shrnula ředitelka Metodického centra, které pro zájemce připravuje speciální komentované prohlídky, v dubnu se zaměřením právě na kvetoucí cibuloviny. „Na čtvrtek 2. dubna navíc plánujeme přednášku, ve které chceme tulipány představit ve zcela jiném světle,“ dodala Křesadlová.

 

Sbírání a pěstování cibulovin se stalo v 16. a 17. století prestižní záležitostí vyšších vrstev společnosti. Do zahrad si je vysazovali bohatí obchodníci, šlechta i panovníci. Tehdy vzácné květiny se prezentovaly ve speciálních formacích nazývaných parterres de piéces coupées – úzkých vyvýšených záhoncích seskládaných do geometrických vzorů. I ty jsou v Kroměříži k vidění.