Stáž francouzského studenta

Julien, student vysoké školy ve Francii, absolvoval odbornou stáž v Květné zahradě.  Pracovníci Metodického centra zahradní kultury v Kroměříži s nadšením přivítali zahraniční návštěvu. Připraven pro něj byl bohatý program zaměřený na poznávání historických památek v Kroměříži a jejím okolí. Julien měl možnost se také účastnit speciálních komentovaných prohlídek určených pro osoby se zdravotním znevýhodněním anebo se zapojit do edukačních programů pro děti.

Univerzita Karlova v Praze ve spolupráci s Národním památkovým ústavem (NPÚ) pomohla zorganizovat stáž pro několik studentů z Francie. Jedním z nich byl i Julien, který je studentem magisterského titulu na univerzitě Nantes, kde se na katedře Historie dějin umění a archeologie věnuje zhodnocení a využití kulturního dědictví. Po dobu pár měsíců procestuje Českou republiku a zastaví se na několika odborných pracovištích NPÚ. Má tak možnost poznat mnoho historických památek naší země a zároveň se seznámit s náplní práce zaměstnanců NPÚ, kteří o památky pečují. Jednou ze zastávek po České republice byla i Květná zahrada. Jak se mu zde líbilo a mnoho dalšího se dozvíte v následujícím rozhovoru s Julienem.

Proč ses rozhodl strávit svou stáž v České republice?

Především se mi tato příležitost naskytla díky jednomu z mých profesorů, který navázal kontakt s Karlovou univerzitou v Praze. Myslím, že absolvování zahraniční stáže je dobrý způsob, jak zakončit mé studium na vysoké škole, po jehož dobu jsem měl i trošku výčitky, že jsem nikam na zahraniční stáž doposud nevycestoval. Také jsem měl zájem navštívit Českou republiku, protože v mysli mnoha Francouzů je stále „exotickou zemí východní Evropy“.

Jak se ti tady líbí? A co tě nejvíc překvapilo?

Líbí se mi tady moc. Viděl jsem toho spoustu na cestě z Prahy do Lednice. (pozn. autora: V Praze Julienova stáž začala. Lednice byla další zastávkou po Květné zahradě.) Nebyl jsem ale tolik překvapen. Hodně jsem toho o České republice před příjezdem četl a také život v ní je podobný tomu ve Francii. Nakonec mě nejvíce překvapil fakt, že české jídlo je opravdu těžké. Mám pocit, že zde jím mnohem více než ve Francii.

Co považuješ za příliš odlišné, ať už v práci či v každodenním životě?

Celkový rytmus pracovního a každodenního života. Mám pocit, že tady žijete víc za světla. Vše se tady dělá mnohem dříve než ve Francii. Dříve se vstává, chodí do práce, obědvá atd. Možná je to proto, že nemáte na oknech okenice.

Která část tvého pobytu byla nejzajímavější a proč?

Upřímně všechny části mého pobytu byly zajímavé. Navštívil jsem mnoho měst a zkusil různé věci. V Praze jsem se dozvěděl něco o české historii. V Ostravě jsem se zúčastnil  velké konference a v Kroměříži konečně začala má stáž a já poznal nové lidi. Pro tuto chvíli je to naprosto skvělé!

Plánuješ se vrátit do České republiky?

Myslím, že se do České republiky vrátím za několik let, ale ne hned po mé stáži, protože teď chci cestovat a objevovat ještě další země. Ale určitě se vrátím.

2016-05-16