Speciální prohlídky upozorní na odkaz empírové kultury na poli zahradního umění

Víte, co spojuje Vítězný oblouk v Paříži, americký Kapitol nebo centrum Petrohradu s kroměřížským Libosadem? Přijďte v pátek 7. srpna v 10 hodin do Květné zahrady a dozvíte se víc.

Odborná prohlídka vedená Ondřejem Zatloukalem z Muzea umění Olomouc prozradí, jaké stopy zanechal tzv. císařský sloh v kroměřížské zahradě. Ten se počátkem 19. století šířil z Francie a významně zasáhl do architektury a umění tehdejší doby. Také v mnohých zahradách se z tohoto období zachovaly prvky, které ovlivnily jejich vzhled a celkový ráz. Mimo kroměřížské prohlídky tak na zájemce čekají ještě procházky empírem zasažených zahrad pod hradem Pernštejn nebo u zámků v Uherčicích a v Lednici.

Prohlídky patří do série akcí, jimiž si střední Evropa připomíná dvousté výročí tzv. Vídeňského kongresu. Na komplikovaná jednání, která měla ukončit napoleonské války a přinést kontinentu mocenskou stabilitu, se do hlavního města monarchie sjely všechny tehdejší politické špičky. Z diplomatického shromáždění se stala mimořádná společenská událost, provázená slavnostními plesy, představeními a ceremoniály, které lze považovat za vyvrcholení evropské empírové kultury. Kromě speciálních prohlídek zahrad si NPÚ její odkaz připomene také odborným katalogem neoklasicistní aristokratické architektury, zahrnující mj. i Květnou a Podzámeckou zahradu, nebo vzpomínkou na několik rodů a významných osobností, které v té době hrály na politické scéně Evropy klíčovou úlohu.

 

2015-08-04