Španělští novináři si zamilovali Východní Moravu

Začátkem října letošního roku navštívila skupina novinářů ze Španělska Východní Moravu. Obdivovali krásy města Kroměříž, Zlín, Vizovice a Luhačovice. Na jejich reportáž se můžete podívat zde.

Novináře zaujalo město Kroměříž, které bývá rovněž nazýváno Hanácké Athény pro své kulturní a akademické zázemí. Hlavním bodem prohlídky byl Arcibiskupský zámek, který je dominantou jednoho z nejatraktivnějších měst na Moravě. Součástí prohlídky byly i historické Arcibiskupské vinné sklepy, které byly založené v r. 1266.

Návštěvníkům ze Španělska se velmi líbily zahrady a jejich architektura, kterou považují za skvost Kroměříže. Podzámecká zahrada představuje romantický přírodně-krajinářský park. Její součástí jsou potoky, rybníky a řada romantických staveb napodobující architekturu čínskou, řeckou či tichomořskou.

Květná zahrada, známá též pod názvem Libosad, patří mezi nejvýznamnější zahradní díla v celosvětovém měřítku. Její dominantou je rotunda a kolonáda. Zde zahraniční návštěvníky nejvíce zaujaly labyrinty, ornamentální záhony, historické skleníky a sochařská výzdoba čerpající náměty z antické mytologie.

Novináři neobdivovali jen zámek a jeho zahrady, ale v centru města věnovali pozornost novorenesanční budově Justiční akademie, městským domům, novogotickému kostelu sv. Mořice a kostelu sv. Jana Křtitele, který je považován za nejkrásnější barokní stavbu na Moravě.

Španělští návštěvníci vnímali Kroměříž všemi smysly. Navštívili místní restauraci a ochutnali české speciality. Nesměla chybět ani prohlídka pivovaru a ochutnávka s ní související. V obou případech byly jejich chuťové buňky nadmíru uspokojeny.

 

2015-11-10