S památkáři po stopách přírodního a kulturního bohatství Hostýnska

Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Kroměříži zve 16. března 2017 do kroměřížské Květné zahrady na další přednášku z cyklu Památky i nepamátky Zlínského kraje, kterou doplní i sobotní komentovaná vycházka přímo v okolí Svatého Hostýna.

Přednáška Přírodní a kulturní bohatství Hostýnska představí krajinu, kterou je třeba chránit nejen lidským přístupem, ale i zákonnými prostředky. Z hlediska památkové péče jsou nástrojem pro ochranu kulturní krajiny krajinné památkové zóny. Na území Zlínského kraje není žádná krajinná památková zóna. Právem by toto označení mohlo mít Hostýnsko, kde se nachází řada kulturních a přírodních zajímavostí, které budou během přednášky představeny.

O přednášejícím: Mgr. Jiří Janál působí jako archeolog v rámci kroměřížského odborného pracoviště Národního památkového ústavu.

Místo konání: přednáškový sál vstupní budovy Květné zahrady v Kroměříži

Vstup je zdarma

Na přednášku naváže sobotní vycházka ze série komentovaných vycházek, které pořádá kroměřížský Národní památkový ústav.

Podle archeologických nálezů bývalo na Hostýně rozlehlé pravěké hradiště. Tato významná pravěká lokalita hrála v prostoru Moravské brány díky své poloze důležitou roli na severojižní spojnici mezi Moravou a Slezskem, v širším měřítku mezi Baltem a Adrií, tedy na trase označované jako Jantarová stezka. Hradisko „Hostýn“ leží asi 1,5 kilometru jihozápadně od středu obce na jednom z východních vrcholů Hostýnských vrchů v nadmořské výši asi 735 metrů.

  • Sraz je v Bystřici pod Hostýnem v sobotu 18. března 2017 v 9 hodin u vlakového nádraží (u mapy), trasa bude měřit přibližně 15 km. Zastávku na odpočinek plánujeme u baziliky na Sv. Hostýně, kde bude možnost se občerstvit. Nezapomeňte turistickou obuv, pití, malá svačinu, oblečení podle počasí, dobrou náladu – a fotoaparát se bude jistě také hodit.

První jarní vycházka zahájí letošní sérii komentovaných vycházek Putování krajinou zlínského kraje. Další vycházku plánujeme na sobotu 29. dubna pod názvem Putování krajinou hradů.


Přednáška i vycházka jsou součástí řady akcí, kterými Národní památkový ústav představuje téma Krajina. Kulturní i přírodní dědictví.

Informace o přednášce a vycházce můžete sledovat i na fb odborného pracoviště NPÚ.

Kontakt a informace:

  • Mgr. Petra Zelinková, PR pracovnice NPÚ, ÚOP v Kroměříži, tel. +420 775 442 269, zelinkova.petra@npu.cz


2017-03-10