Roma doma aneb Pražská Itálie

V zahradách pod Pražským hradem byl úspěšně vyzkoušen edukační program Roma doma aneb Pražská Itálie. Připravili jej pracovníci Metodického centra zahradní kultury v Kroměříži a Metodického centra pro vzdělávání v Telči s vizí jeho předání lektorům a průvodcům zahrad.

 

Palácové zahrady pod Pražským hradem patří k nejcennějším památkám zahradního umění v ČR a mají obrovský edukační potenciál, který není dosud dostatečně využíván. Obě metodická centra zřízená Národním památkovým ústavem proto přijala pozvání paní kastelánky Heleny Špáňové a společnými silami připravila edukační program pro žáky prvního stupně základních škol. Ten si poprvé vyzkoušeli žáci 4. třídy ze Základní školy Jižní IV., Praha 4 - Spořilov.

 

Hlavní cílem programu bylo zprostředkovat žákům charakter Zahrad pod Pražským hradem, jejich historii, kompozičními principy, zajímavé architektonické prvky, výtvarná díla i rostliny s vazbou na mytologii a to formou dialogu, hry, prvků dramatické výchovy, aktivit zaměřených na poznávání zahrady více smysly.

 

Zahradou zněla barokní hudba, bylo zde možné ochutnat subtropické ovoce, vnímat vůně zahrady, podniknout cestu uchem zahrady, rozluštit tajemný chronogram, stát se Herkulem a porazit trojhlavého psa Kerbera, čelit výbuchu Vesuvu a mnoho dalšího. Program se proto setkal s velkým ohlasem jak žáků, tak také pracovníků NPÚ, kteří se rovněž programu zúčastnili.

 

A proč se program jmenuje Roma doma? To ponecháme v duchu edukačních principů na čtenáři.

 

2016-06-24