Propojení památek v Holešově a Kroměříži

Národní památkový ústav v Kroměříži připravil další přednášku z cyklu Památky i nepamátky Zlínského kraje. Ve čtvrtek 21. dubna v 17 hodin vám Mgr. Jan Štětina z Národního památkového ústavu, památkář se zaměřením na stavebně-historické průzkumy, představí nové poznatky o památkách Zlínského kraje.

Dokumentace památek je nedílnou součástí aktivit Národního památkového ústavu. Bádání v areálu Arcibiskupského zámku v Kroměříži vedlo k objasnění složitého stavebního vývoje zámku, rovněž v Holešově se díky stavebnímu a archeologickému průzkumu podařilo získat řadu poznatků – od předbarokní podoby holešovského hradu, přes stavební vývoj jeho následovníka, až po současnost.

Nová zjištění obohacují i poznání menších venkovských šlechtických sídel – například zámku v Kvasicích, tvrze v Kurovicích nebo zámku v Lešné u Valašského Meziříčí. Průběžně jsou mapovány i církevní památky, v Kroměříži se jednalo o průzkum gotického chrámu sv. Mořice.

Cyklus přednášek s názvem Památky i nepamátky Zlínského kraje vznikl k příležitosti desetiletého působení územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Kroměříži. Tématem cyklu bude péče o kulturní památky na územích kraje, zdařilé obnovy památek, záchrany hodnotných staveb, ale také zajímavá témata z historie a speciálních oblastí památkové péče.

Více informací na www.npu.cz

2016-04-19