Program Víkendu otevřených zahrad přilákal přes 5000 návštěvníků

Kdo uplynulý víkend zavítal do Květné nebo Podzámecké zahrady, neprohloupil. Na sobotu i neděli tam Národní centrum zahradní kultury přichystalo bohatý program, který lidem přibližoval kroměřížské památky jiným, neotřelým způsobem. Mimo prohlídek s odborníky oživily zahrady historická vystoupení, hry pro děti nebo zajímavé kulturní akce. 

 

Pod taktovkou NCZK se tak v různých koutech zahrad rozvíjely příběhy, které měly návštěvníky naučit vnímat zahradní umění v širších souvislostech. „Snažili jsme se pro malé i velké připravit takové aktivity, které představí jednotlivé části zahrad s jejich příběhy a přinesou lidem spoustu netradičních zážitků i radosti z poznání,“ shrnula za pořadatele Lenka Křesadlová.

 

Slova uznání směrem k organizaci Víkendu i jeho náplni zněla zejména od účastníků. „Do zahrady chodíme celkem pravidelně, ale poprvé jsme si zašli i na prohlídku s komentářem. A jsem moc ráda, protože jsme si díky ní všimli věcí, které jsme doteď přehlíželi,“ neskrývala nadšení Marie Burdová, která Květnou zahradu navštívila s manželem. Doprovodný program si pochvalovaly i rodiny s dětmi. Těm bylo věnováno jak sobotní odpoledne s názvem Hrajeme si v Libosadu, tak celodenní výtvarná dílnička a zahradní herna.

 

Zatímco v Květné zahradě se návštěvníci vraceli do minulosti, v Podzámecké zahradě se mohli přenést do daleké Číny. V hlavní roli byl totiž Čínský pavilon a jeho stávající rekonstrukce. Kromě speciálních komentovaných prohlídek si tak účastníci vyzkoušeli umění kaligrafie, práci s hůlkami nebo tradiční čínské hlavolamy. Do výzdoby zahrady se zapojili i Kroměřížané, kteří pro okolí Divokého rybníka vytvořili originální mechanické loutky. 

 

Arcibiskupské zámecké zahrady byly jedněmi ze 164 parků a zahrad, které se k Víkendu otevřených zahrad letos připojily. Kroměřížský program zajišťovalo NCZK a jeho náplň věnovalo podpoře sbírky na záchranu Čínského pavilonu. Záštitu nad sbírkou převzal Czech National Trust, zájemci mohou i nadále přispívat na transparentní účet 270472892/0300.

 

2015-06-15