Připravujeme na květen

Máj je nejen ideálním časem na lásku, ale také na objevování kroměřížských zahrad. Nevěříte? Pak vám jako důkaz přinášíme další sérii akcí, které vám poodhalí jejich skrytá tajemství. Začínáme první květnový čtvrtek, kdy vás seznámíme s historií Květné zahrady trochu jinak – prostřednictvím moderních archeologických výzkumů. Nově nabyté skutečnosti poté budete moct využít například koncem měsíce v zajímavém workshopu. S naší lektorkou se na něm vydáte Ve stopách barokních mistrů a potrénujte si svůj výtvarný um přímo v plenéru.

Také NCZK slaví výročí Setkání vladařů. Ke slavnostnímu dni, který připadá na sobotu 23. května, se připojíme odpolednem pro rodiny s dětmi a speciálně zaměřenými komentovanými prohlídkami. Na ty jsme nezapomněli ani tento měsíc, do Květné zahrady na ně můžete zavítat každý den od 11 hodin a od 14 hodin, do Podzámky každé úterý, čtvrtek a sobotu a neděli ve 14 hodin. Pokud však plánujete svou návštěvu na státní svátek 1. nebo 8. května, ochuzeni nebudete, sraz s průvodkyní je i v tyto dny ve 14 hodin na nádvoří zámku.

 

Přednáška Odkrývání minulosti

Kdy: čtvrtek 7. května, od 17:00

Kde: Přednáškový sál NCZK, vstupní objekt Květné zahrady

Jako důležitý pramen pro obnovu Květné zahrady posloužilo rozsáhlé grafické album pořízené roku 1691 Justusem van den Nypoortem. Umělec v něm zachytil nejpůsobivější partie zahrady včetně množství technických a kompozičních detailů. Nesrovnalosti mezi jednotlivými grafickými listy však nabádaly k ověření, co všechno bylo v zahradě skutečně realizováno a co zůstalo jen projektantovým záměrem či rytcovou vizí. Moderní archeologické výzkumy probíhaly v zahradě mezi lety 2008-2010. S jejich výsledky vás v rámci přednášky seznámí Mgr. Jiří Janál, archeolog Národního památkového ústavu.

Vstupné: 30 Kč

 

Akce pro rodiny s dětmi Zahradní herna

Kdy: sobota 23. května, od 13:00 do 16:00

Kde: Podzámecká zahrada u saly terreny

Vyberte si ze švédského stolu stavebnic a her se zahradní tematikou. Budete-li mít štěstí, zahrajete si třeba kuželky se samotným carem! Jedná se o doprovodnou akci k Setkání vladařů.

Vstupné: zdarma

 

Komentovaná prohlídka Vladaři v zahradách

Kdy: sobota 23. května, ve 13:00 a v 15:00

Kde: Podzámecká zahrada, sraz s průvodkyní na nádvoří zámku

Komentovaná prohlídka Podzámecké zahrady, tentokrát se zaměřením na pobyt významných osobností v Kroměříži a jejích zahradách.

Vstupné: 30 Kč

 

Workshop Ve stopách barokních mistrů

Kdy: čtvrtek 28. května, od 17:00 POZOR! Termín přesunut na čtvrtek 28. května

Kde: Květná zahrada 

Zajímáte se o výtvarné umění? Není vám cizí kresba? Zavítejte na náš workshop a rozviňte svůj (zatím) netušený talent. Pod širým nebem si v praxi vyzkoušíte princip perspektivy, jedno z východisek, na kterém funguje Květná zahrada; techniku vizování, stínování i kresbu přírodním uhlem.

Dílnička je vhodná pro méně i více zdatné kreslíře od 14 let. Kvůli omezené kapacitě je nutné se předem přihlásit na info@nczk.cz nebo na 778 531 417.

Vstupné: 45 Kč (zahrnuje pomůcky a vstupné do zahrady)