Přiletí ptáček

Každý měsíc pořádá Metodické centrum zahradní kultury v Kroměříži workshop. Tentokrát je o důvod navíc, proč byste se měli zúčastnit, neboť leden je měsícem kreativity. V úterý 26. ledna od 17 hod bude možnost si vyrobit v Květné zahradě ptačí krmítko. Nejen, že tím potěšíte naše okřídlené přátele a pomůžete jim v těžkém zimním období nalézt potravu, ale navíc si vytvoříte nápaditou dekoraci do vašeho domova. A aby toho nebylo málo, únor je měsícem ptačích krmítek, takže se na něj můžete dopředu připravit.

Mnoho ptačích druhů, kteří se u nás vyskytují, během podzimu odlétá do oblastí s příznivějším podnebím a dostatkem potravy. Je ale řada ptáků, kteří zde zůstávají a pokud je zima tuhá a dlouhá, strádají nedostatkem stravy a mnozí mohou i uhynout. Hmyz se schoval do škvír a pod zem a na řadu přichází semínka a drobné plody. Bohužel naše krajina často není dostatečně pestrá a hojné množství potravy neposkytuje. V tuto chvíli by měla přijít na řadu pomocná ruka člověka, který jim vytvoří vhodné a funkční krmítko a začít je přikrmovat.

Důležité je zvolit správné umístění krmítka, aby se zamezilo napadení ptáku predátory, jako jsou kočky a kuny. Ptáčci vás za odměnu mohou potěšit ptačím zpěvem, poletováním ze stromu na strom a můžete si tak dopřát hezký výhled, který v zimních dnech potěší.

Pravdou je, že krmítka pro ptáky jsou dnes naštěstí běžnou součástí zahrad i okenních parapetů v bytech, někdy dokonce i obecních parků. Zásadní je krmit ptáky správně, jinak jim může přikrmování spíše uškodit, nežli pomoci. Jakým zásadním chybám se vyhnout a jak co nejvíce potěšit vaše ptačí obyvatele se dozvíte na workshopu.

Budeme se těšit na Vaši návštěvu. 

2016-01-05