Příběhy oživující krajinu

Ve čtvrtek 1. prosince budeme v rámci další přednášky putovat krajinou, konkrétně krajinou obklopující zdislavický zámek a sousední hrobku. Současně představíme velmi zajímavý příběh německy píšící spisovatelky českého původu – Marie von Ebner-Eschenbach, která je se Zdislavicemi u Kroměříže úzce spjata.

Přednáška představí nejen téměř zapomenutý příběh spisovatelky Marie von Ebner-Eschenbach, ale i specifický typ kulturní krajiny – asociativní krajinu, která se nachází i v okolí zámku a hrobky ve Zdislavicích.

Asociativní krajiny jsou specifickým typem kulturní krajiny, jejichž důležitou hodnotou je asociace - významá duchovní, umělecká, nebo kulturní souvislost, určující hodnotu místa nebo širšího území. Asociace - významy vložené do krajiny, jsou předmětem silných emocionálních vazeb člověka ke konkrétním místům. Tento typ krajiny si na přednášce představíme na krajině, vážící se k životu německy píšící spisovatelky českého původu Marie von Ebner-Eschenbach, jedné z nejvýznamnějších literárních osobností 19. století, která však byla po rozpadu Rakouska-Uherska prakticky zcela zapomenuta. Narodila se ve Zdislavicíh u Kroměříže, kde nedaleko od zámku stojí i její hrobka s nádhernou kaplí. Místo je obdivuhodné svým technickým a architektonickým řešením, jedinečnou atmosférou i citlivým začleněním do terénu s dálkovými výhledy do krajiny. Celková rekonstrukce, včetně dálkových pohledů a kompozičních vazeb v krajině, je předmětem pilotního projektu obecně prospěšné společnosti Czech National Trust, který se realizuje z velké části díky činnosti dobrovolníků.
Příběh záchrany a reálné zkušenosti s obnovou místa i to, jak se dá znovu oživit dávno zapomenutý příběh, a zda je to vůbec možné, bude předmětem druhé části přednášky.

PŘÍBĚHY OŽIVUJÍCÍ KRAJINU – ZDISLAVICKÁ PŘÍRODNÍ ZÁKOUTÍ V DÍLE MARIE VON EBNER-ESCHENBACH | přednáška | čtvrtek 1. prosince v 17 hodin

Přednášející:
Ing. Eva Žallmannová, Ph.D., krajinný architekt, Ústav plánování krajiny, Zahradnická fakulta Mendelovy Univerzity v Brně

Místo konání: vstupní budova Květné zahrady v Kroměříži

Vstupné: 30 Kč

Facebook událost: www.facebook.com/events/1218563958182844/

 

Přednáškový cyklus Zahradní kultura v souvislostech

 

2016-11-15