Poutní dny

V pátek 18. a v sobotu 19. března se v Kroměříži uskuteční 6. ročník celostátního miniveletrhu poutních míst, který již tradičně zahajuje turistickou sezonu v Kroměříži. Jde o souhrn několika akcí, které probíhají vždy v rámci Bolestného pátku (před Květnou nedělí), kdy se koná tradiční pouť.

Kromě liturgického a duchovního programu je hlavním bodem prezentace turistického zázemí, představení rozmanité nabídky českých a moravských poutních míst a stezek. Naleznete zde mnoho užitečných a zajímavých informací. Těšit se můžete také na další doprovodné akce, které Vám jistě zpříjemní letošní pouť do Kroměříže.


SPECIÁLNÍ AKCE: VIA UNESCOpátek a sobota 18. - 19. 3., 10-16 hodin
Sleva na vstupné pro poutníky a návštěvníky miniveletrhu. Po předložení „Mořického“ obrázku, který se na závěr poutních mší a slavností rozdává u východů z kostela, získáte na pokladnách zámku a Květné zahrady 50% slevu na vstupenku. Můžete tak navštívit reprezentační sály, zámeckou věž, Květnou zahradu a výstavu Kamélie v čajové zahradě a to vše za pouhých 70 Kč (běžně za 180 Kč). Této akce je možné po předložení obrázku využít 18.-20.3. , a to osobně nebo předat svým blízkým a známým, případně jim předat vstupenku s nevyužitými vstupy.

 

POUTNÍ SLAVNOST PANNY MARIE BOLESTNÉ V CHRÁMU SV. MOŘICE V KROMĚŘÍŽIpátek 18. 3.
Mše svaté: 6.30 / 8.00 / 9.30 / 11.00
9.30 – pontifikální mše svatá, hlavní celebrant Mons. Jan Graubner, arcibiskup olomoucký
13.00 – křížová cesta a svátostné požehnání
Příležitost ke svátosti smíření během celého dopoledne

 


VI. MINIVELETRH POUTNÍCH MÍST pátek a sobota 18. - 19. 3., 10-17 hodin
Arcibiskupský zámek a Arcibiskupské sklepy (volný vstup)
Prezentace poutních míst
Představení služeb pro poutníky a turisty

Představení mešních vín ročníku 2015pátek 18. 3., 12-18 hodin a sobota 19. 3., 10-17 hodin

  • Degustování vína, které požehnal olomoucký arcibiskup Jan Graubner a poslech živé hudby v Arcibiskupských vinných sklepech v Kroměříži.
  • Pro tuto příležitost byla připravena také speciální edici 500 lahví šarže mešního tramínu.

 


POUTNÍ JARMARK LIDOVÝCH ŘEMESEL pátek a sobota 18. - 19. 3., 9-16 hodin Sněmovní náměstí před Arcibiskupským gymnáziem │volný vstup
Poutníci zde mohou načerpat velikonoční inspiraci a občerstvit se teplými i studenými nápoji a regionálními specialitami. Je pro Vás připraveno:

  • Silné 16° pivo vycházející ze speciálních vídeňských piv. Želivský klášterní pivovar představí postní pivo výjimečné nejen vzhledem, ale také chutí a vůní.
  • Velikonoční inspiraci obstará nejen paní Zapletalová, která vyrábí ručně vrtaná a malovaná vejce. Vyzkoušet si to můžete i vy sami.
  • Chybět nebudou ani zabíjačkové speciality, grilovaná masa, makrely, bramboráky a bramborové spirálky na tyči, langoše a sýrové chuťovky.
  • Pro ty, co mají rádi sladké, bude připraven stánek s cukrovou vatou, kandovaným ovocem, valašskými frgály, trdelníky a ručně vyráběné medovníky tradičního slovenského výrobce, který bude své řemeslo na místě také předvádět.

 


SLAVNOSTNÍ VERNISÁŽ VÝSTAVY TURÍNSKÉHO PLÁTNApátek 18. 3. v 11 hodinArcibiskupský zámek
Jediná věrná kopie Turínského plátna na světě, která je zhotovena přesně podle originálu a utkána stejnou metodou jako původní pohřební rubáš. Tato ucelená a ojedinělá výstava ukazuje jednu z nejznámějších historických událostí v dějinách lidstva, která několik tisíciletí a napříč civilizacemi vyvolává emoce, pokládá otázky a hledá odpovědi na samou podstatu lidské existence.

Přednáška o vzniku a výrobě Turínského plátnasobota 19. 3. ve 14 hodinArcibiskupský zámek
Mgr. Robert Pospíchal– Úvod a informace o projektu a Turínském plátně
doc. Mgr. Art. Zuzana Hromadová – Technika malby a vytvoření obrazu na plátno
doc. Dr. Ing. Vladimír Pata – Turínské plátno jako objekt vědeckého výzkumu
Ing. Matyáš Orsák, Ph.D. – Výroba plátna, technika v historii a dnes
PhDr. Milena Bravermanová – Turínské plátno jako liturgická textilie

 

ZAPOMENUTÉ PŘÍBEHYpřednáška pátek 18. 3., 15-18 hodinArcibiskupský zámek, Štukové sály │volný vstup
Pásmo přednášek na téma Zapomenuté příběhy připomene příběh Marie Ebnerové z Eschenbachu stejně jako osudy dalších lidí, na které se nesmí zapomenout. Se svými příspěvky zde vystoupí zajímaví hosté:
Eva Žallmannová: Krajina zapomenutého příběhu - Marie Ebnerová z Eschenbachu a Zdislavice
Kateřina Pařízková: Historie a budoucnost poutní cesty do Hájku u Prahy
Vratislav Brázdil: Rabín Šach z Holešova – učenec a zázračný světec
Petr Hudec: Východní tovaryš z Francie
Marek Pavka: Ferdinand Stolička a jeho význam pro přírodovědu

 

2016-03-15