Pomerančová zahrada kvete, voní a plodí

Víte, jak voní květy citrusů? Přijďte to zjistit do Květné zahrady. Přesvědčte se na vlastní oči, že citrusy v Pomerančové zahradě nejen kvetou a příjemně voní, ale také plodí.

Prestižní záležitostí vyšších vrstev společnosti bylo po několik staletí sbírání a pěstování cizokrajných rostlin. V 17. století k nim patřily také citrusy. Na ploše Pomerančové zahrady zahradníci vysázeli do volné půdy tři řady citrusů, jejichž plody představovaly symbol nesmrtelnosti. Každý podzim nad nimi vybudovali dřevěnou konstrukci, která poskytovala ochranu před tuhými zimními mrazy a na jaře se znovu rozebrala a odvezla. Popis konstrukce rozebíratelné oranžerie v Pomerančové zahradě se nedochoval. Proto se dnes citrusy pěstují v nádobách a v zahradě jsou pouze v letních měsících; na zimu se stěhují do skleníku.

Mezi nejznámější citrusy patří citrus limon. Jedná se o vždyzelený strom, který plodí třikrát do roka žluté, šťavnaté, kyselé a aromatické plody. Citrony jsou charakteristické vysokým obsahem vitamínu C. Jeho užíváním se snižuje krevní tlak, má protizánětlivé a protialergické účinky. Rovněž je silným bojovníkem proti chřipce a nachlazení. Dřevo citroníků je vhodné k soustružení a na řezbářské práce, protože je velmi tvrdé. V Květné zahradě můžete zjistit, jak voní květy a také zkoumat plody citronovníku.

Méně známým citrusem je citrus madurensis neboli calamondin. Jedná se o křížence kumquatu a mandarinky. Tento malý strom je velmi odolný a plodí několikrát do roka. V Květné zahradě jej nyní můžete vidět ve fázi rozkvětu.

2016-07-12