Podzámeckou zahradu obsadí švédská ležení

Již pátý ročník rekonstrukce bitvy z roku 1643 čeká v sobotu 11. července na návštěvníky Podzámecké zahrady. Akci s názvem Dobývání Kroměříže Švédy protáhnou organizátoři na dva dny. O efektní úvod se už v pátek večer postará kostýmovaný průvod s loučemi.

Řinčení zbraní, dusot koní i ohlušující rány z děla se budou v sobotu odpoledne ozývat z kroměřížského podzámčí. Pod vedením šermířů ze skupiny Biskupští manové tam mezi kroměřížskými a švédskými vojsky propukne boj na život a na smrt. Před bitvou si mohou zájemci ukrátit čas prohlídkou historického ležení nebo ukázek vývoje vojenství. Chybět nebude ani tradiční lidový jarmark. Program vyvrcholí úderem 16. hodiny, na kterou organizátoři plánují bitvu samotnou.

Pro všechny milovníky dějin chystá NCZK také komentovanou prohlídku zahrady. Sraz s průvodkyní je již tradičně ve 14 hodin na nádvoří zámku, končit bude před 16. hodinou přímo u bitevního pole.

Akcí si město připomene 372. výročí dobytí Kroměříže během třicetileté války. Švédské vojsko pod velením generála Torstenssona přitáhlo v roce 1643 k městským hradbám. Přestože se v tu chvíli ve městě nacházelo jen asi 250 vojáků, rozhodli se město bránit. Po těžkých bojích nakonec Švédové prolomili opevnění u Kovářské brány, město vyplenili a s výjimkou několika domů téměř srovnali se zemí. Rozsáhlé obnovy se dočkalo až za episkopátu Karla II. Lichtensteina-Castelkorna (1664–1695).

 

Pátek 10. 7.
21:00 – Loučový průvod od ulice Kojetínská přes náměstí Míru na Velké náměstí

Sobota 11. 7.
10:00 – Průvod od ulice Vejvanovského na Velké náměstí (představení jednotek, střelba)
13:00 - 16:00 – Doprovodný program v Podzámecké zahradě (za Pionýrskou loukou)
14:00 – Komentovaná prohlídka Podzámecké zahrady (sraz s průvodkyní na nádvoří zámku)
16:00 – Rekonstrukce bitvy (Podzámecká zahrada za Pionýrskou loukou)

 

Úvodní foto: http://strec.rajce.idnes.cz/Dobyvani_Kromerize_Svedy_9.7.2011/#bitva_015.jpg

2015-07-08