Podzámecká zahrada zve na procházku minulostí

Pro všechny milovníky kroměřížských zahrad připravilo NCZK zajímavou novinku. Od dubna do října mohou zájemci navštívit speciální komentované prohlídky Podzámecké zahrady. První z nich se uskuteční již tuto neděli 5. dubna od 14 hodin a bude trvat přibližně 1,5 hodiny. Návštěvníci za ni zaplatí 70 Kč, respektive 45 Kč v případě nároku na snížené vstupné.

 

Pomocí poutavého vyprávění se tak mohou posunout o stovky let nazpět do doby vzniku zahrady a odhalit tajemství, která Podzámka ukrývá napříč staletími. Během vycházky zahradou jim však odbornice z NCZK nepředstaví pouze historii. Na přetřes přijdou také nové výsledky badatelských výzkumů, zahradní architektura nebo veškeré botanické zajímavosti.

 

Zahrada byla původně zelinářským a květinovým parkem pod zámkem. Její poslání i vzhled se začaly měnit od 16. století, současnou podobu získala v první polovině 19. století za arcibiskupů Ferdinanda Marii Chotka a Maxmiliána Sommerau-Beeckha. Z let po obnově se dochovalo množství romantických staveb a zákoutí, které doplňuje originální sochařská výzdoba i vzácné rostliny a dřeviny. Bohatství zahrady v současnosti zahrnuje přes 120 druhů stromů a přibližně stejný počet druhů keřů z různých koutů světa. Místním školám tak slouží jako originální učebnice přírodopisu.