Podpořte Květnou zahradu v hlasování o NEJ místo Zlínského kraje

Od května do konce července měli návštěvníci východní Moravy možnost posílat své tipy na nejzajímavější turistické cíle regionu. Z více než stovky nominací vzešlo 15 míst, které hlasující zmiňovali nejčastěji. O titul tři NEJ destinace Zlínského kraje tak bojují například Svatý Hostýn, Valašské muzeum v přírodě nebo kroměřížská Květná zahrada. Pro svého favorita můžete hlasovat na stránkách www.15nejzk.cz do 15. září 2015.

Soutěž 15NEJ Zlínského kraje pořádá Centrála cestovního ruchu Východní Moravy. Patnáctka v názvu soutěže přitom není náhodná, číslo souvisí s patnáctiletým výročím zřízení samostatného Zlínského kraje. Vyhlášení výsledků proběhne 3. října 2015 při příležitosti Dne Zlínského kraje, kdy budou zároveň vylosováni výherci atraktivních cen.

Proč hlasovat pro Květnou zahradu?
Květná zahrada, známá také jako Libosad, patří mezi nejvýznamnější díla světového zahradního umění. Její hlavní část byla zbudována mezi léty 1665 – 1675 na popud olomouckého biskupa Karla II. z Lichtensteinu-Castelkorna. Je koncipována jako formální zahrada se dvěma částmi – Květnicí s 244 m dlouhou kolonádou, Rotundou, fontánami a labyrintem z vysokých zelených stěn a Štěpnicí s dvojicí rybníků s vodotrysky, Jahodovými kopečky a sbírkou ovocných stromů. V minulých letech prošla zahrada celkovou renovací, jež jí navrátila podobu z konce 17. století i dříve zaniklé intimní zákoutí určené k chovu zvěře a pěstování vzácných rostlin – Holandskou a Pomerančovou zahradu, Králičí kopec a Ptáčnici s bazénem a voliérou. V současnosti si tak stejně jako před třemi sty lety mohou hosté užívat strhující atmosféru překvapivých a neopakovatelných zážitků.

Zahrada je dnes jediným představitelem takto komponovaného celku na světě. Díky své historické a slohové autenticitě proto byla v roce 1998 oceněna jako příklad ovlivňující rozvoj evropské zahradní architektury a zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.

 

2015-08-09