Oslavu evropské kultury zahájí barokní festival, součástí budou i prohlídky Podzámky zdarma

Dny evropského dědictví (EHD) jsou podobně jako Festival muzejních nocí nebo Noc kostelů příležitostí poznat již známé památky v novém světle. Letošní ročník proběhne ve dnech 5. – 13. září a zúčastní se ho asi tisícovka objektů, z nichž je téměř polovina v průběhu roku nepřístupná. Na těch běžně otevřených můžete počítat s bohatým kulturním programem, přednáškami, komentovanými prohlídkami i slevami na vstupném.

Květná zahrada
se do programu EHD zapojí první zářijový víkend festivalem Hortus Magicus. Ten přenese návštěvníky o několik století zpět do dob založení zahrady. Atmosféru 17. století podtrhnou dobové melodie a představení i půjčovna stylových kostýmů, díky kterým zájemci zakusí baroko doslova na vlastní kůži.

O víkendu 12. – 13. září se k EHD připojí i zahrada Podzámecká. V ní se můžete zcela zdarma vydat na procházku s odbornicí z NCZK a vyslechnout si zajímavý komentář. Věděli jste například, že se v ní dříve ve velkém pěstovala zelenina? Zajímá vás, kam se máte v zahradě vydat, abyste dostali opravdový strach? Nebo proč biskup Karel II. plakal, když ji uviděl poprvé? Sraz s průvodkyní je v sobotu i v neděli ve 14 hodin na nádvoří zámku.

Kořeny Dnů evropského dědictví sahají do roku 1984 do Francie, Česká republika se k nim připojila v roce 1991, kdy nad EHD převzala záštitu Rada Evropy. Akce, v Česku pořádaná Sdružením historických sídel Čech, Moravy a Slezska, má posílit historické povědomí a podpořit nezávislý pohled na kulturu. I letos se k programu připojí Den památek techniky a průmyslového dědictví; v sobotu 12. září budou moct milovníci poctivého řemesla zavítat do pivovarů, mlýnů, skláren či dolů a nahlédnout buďto do funkčních provozoven, nebo blíže poznat prostředí těch, které už dosloužily. Následovat bude Den lázeňské architektury, který program v neděli 13. září završí. Seznam všech zapojených objektů a doprovodných akcí najdete zde.

 

2015-08-23