Odborné zahradnické programy pro školy

Metodické centrum zahradní kultury zavádí odborné zahradnické programy pro školy. Pilotní školou se stala Střední škola hotelová a služeb v Kroměříži, kde je vyučován zahradnický obor.

Spolupráce začala na jaře letošního roku a od té doby již bylo realizováno pět odborných lekcí  - Jarní příprava trávníku, Trávníky obecně (včetně mechanizace), Letničky, Dvouletky a Kompostování. Cílem těchto lekcí je doplnit teoretickou výuku o tematicky zaměřená setkání s praxí.

Součástí každé lekce bývá odborný výklad, praktická ukázka k danému tématu a možnost vyzkoušet si danou práci. Obsah lekce a doplňující informace jsou zpracovány do textu, který je studentům předán jako podklad pro další studium.

Studenti 2. a 3. ročníku mají možnost si vyzkoušet stroje profesionální kvality, které jsou nákladnou záležitostí, a proto si je škola nemůže dovolit pouze pro ukázkové účely. Rovněž se mohou učit od profesionálních zahradníků, kteří znají dobře stroje a i práci samotnou, takže je hned tak nějaký dotaz nezaskočí.

Vzhledem k tomu, že se jedná o pilotní režim, tak je program pro školu zdarma. Lektoři tak mají možnost lekce v průběhu zdokonalovat, neboť získávají zpětnou vazbu od studentů a vyučujících.

Na tento školní rok jsou ještě v plánu témata týkající se Nádobových rostlin, Řezu okrasných stěn v Květné zahradě, Řezu okrasných dřevin a Řezu růží. Do budoucna by Metodické centrum zahradní kultury rádo nabídlo tyto odborné zahradnické programy i dalším školám.

 

2015-11-12