Noc galerií nabídne komentované prohlídky i dětskou hernu

Obvyklé výstavy v neobvyklé atmosféře? Vydejte se v pátek 5. června do zámecké obrazárny nebo Galerie Orlovna a zažijte, jaké to je, když na galerii padne tma. V rámci tzv. Noci galerií vám bude v obou prostorách navíc servírován bohatý doprovodný program.

 

Kromě stálic v programu čeká návštěvníky kroměřížských památek i jedna novinka. Letos poprvé se do galerijní noci zapojí i NCZK, které bude svým programem cílit zejména na děti. „Do Kabinetu zahradní kultury chystáme speciální výtvarnou a herní dílnu, která jim představí zahrady v trochu jiném světle. Budou si moct vybrat z množství stavebnic a rébusů, domalovat historické plány nebo pomocí razítek navrhnout vlastní zahrádku,“ upřesnil lektor NCZK Petr Hudec. Premiéru bude mít i nová stavebnice ideální barokní zahrady.

 

Zámecká obrazárna zahájí večer v 17 hodin monografickou přehlídkou díla Josefa Sterna, jednoho z nejvýznamnějších moravských malířů 18. století. Hlavní program doprovodí dvě komorní výstavy – ze schodiště před galerií bude na příchozí nově shlížet pětimetrová postmoderní Pieta šumperského rodáka Michala Ožibka, přímo v obrazárně se zájemci dozvědí podrobnosti o plánovaném restaurování vybraných obrazů a nábytku. V Galerii Orlovna si mohou návštěvníci prohlédnout právě probíhající výstavu Strážci zahrad, v 16 a ve 20 hodin s odborným komentářem jejího autora Mirka Maliny.

 

Kromě bezplatných prohlídek zámecké galerie a prostor Orlovny otevřou zdarma své brány i mincovna a vodárna.

 

Program kroměřížské Noci galerií

16:00 – komentovaná prohlídka výstavy Strážci zahrad od Mirka Maliny (Galerie Orlovna)
16:30-19:00 – výtvarné a herní aktivity pro malé i velké (Kabinet zahradní kultury)
17:00 – slavnostní zahájení výstavy Josef Stern (1716 – 1775) a následná komentovaná prohlídka (zámecká obrazárna)
19:00 – komentovaná prohlídka obrazu Pieta od Michala Ožibka (Galerie Orlovna)
20:00 – komentovaná prohlídka výstavy Strážci zahrad od Mirka Maliny (Galerie Orlovna)
20:30 – komentovaná prohlídka výstavy Car a císař (Reprezentační sály)

 

2015-06-02