Noc galerií

Metodické centrum zahradní kultury v Kroměříži přispělo k úspěšnému průběhu Noci galerií, která se setkala s velkým zájmem veřejnosti. Připraven byl program pro malé i velké milovníky umění, který si mohli vychutnat po celý večer zdarma.

Metodické centrum zahradní kultury v Kroměříži připravilo tvořivou dílnu pro rodiny v návaznosti na Kabinet zahradní kultury ve II. patře Arcibiskupského zámku v Kroměříži. Nejoblíbenější činností se stala tvorba lampionů s motivy ze zahrady. V rámci programu měl svoji premiéru "Zahradní klikotoč", který umožňuje pozorování a srovnávání vyobrazení zahradnických činností jak byly prováděny v minulosti a jak jsou vykonávány dnes. Nechyběl ani dřevěný model Květné zahrady umožňující vkládání jednotlivých segmentů do plochy.  Dále byly pro malé návštěvníky připraveny omalovánky a vystřihovánky se zahradní tématikou.

V Zámecké obrazárně byl připraven rodinný program, který přiblížil tvořivou a hravou formou návštěvníkům nejvýznamnější díla. Součástí byla obrazová hádanka, výtvarná dílna a putování za tajemstvím vybraných obrazů. Malí i velcí měli možnost se inspirovat starými mistry a dokreslit si Tizianův obraz. Vytvořili si tak své malé výtvarné dílo.

Stěžejní součástí programu byly komentované prohlídky, které přiblížily některá vybraná obrazová díla, stěžejní osobnosti hudebního života kroměřížské rezidence a významnou část arcibiskupské sbírky mincí a medailí. Dále byl představen Tizianův obraz Apollón a Marsyas, který se stal námětem pro více jak stovku současných umělců napříč generacemi, od čerstvých absolventů až po uznávané autority výtvarného umění. Návštěvnici byli také seznámeni s patnácti deskovými obrazy flámské a holandské malby, které byly v letošním roce nově instalované do bezpečnostních klimastabilních rámů. Průvodci se věnovali i zajímavým a překvapivým detailům malby, kterých si běžný návštěvník nevšimne.

2016-06-06