NCZK sdílí své zkušenosti s edukací v historickém prostředí

Zaujmout návštěvníky historických památek a umožnit jim poznávat národní bohatství zejména skrze zážitek si vytkl za cíl projekt zaměřující se na vzdělávací roli Národního památkového ústavu (NPÚ). Jedno z pravidelných setkání projektového týmu hostilo minulý týden Metodické centrum zahradní kultury v Kroměříži.

 

Pracovníci NPÚ se do Kroměříže sjeli diskutovat nad možnostmi, které pro vzdělávání nabízí historické prostředí. Správný přístup jim pomáhá najít sedm regionálních center, mezi nimi i to kroměřížské. To se spolupodílí na vytváření speciálních programů a akcí, které zprostředkovávají těsnější a zábavnější kontakt s dějinami. Ačkoliv je může zdát, že programy cílí pouze na školy, opak je pravdou. Hravě mohou památky poznávat také rodiny s dětmi, turisté nebo zdravotně znevýhodnění.

 

„Díky úzké spolupráci tohoto projektu s NCZK se v kroměřížských zahradách daří rozvíjet edukační aktivity na velmi vysoké úrovni,“ zhodnotil přínos setkání Petr Hudec, koordinátor pro Zlínský kraj. Jeho slova potvrzuje i fakt, že inspiraci pro svou činnost do Kroměříže přijeli čerpat také zástupci Scholy Naturalis ze západočeských Veltrus. „V praxi se tak naplňuje jedna z rovin metodické činnosti NCZK,“ dodal Hudec.

 

Projekt, jehož partnery jsou Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy a Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity, je financován Ministerstvem kultury ČR. Jeho realizační fáze započala v roce 2012 a vrcholí letos. Více se dozvíte na www.pamatkynasbavi.cz.