NCZK připravuje program k Víkendu otevřených zahrad

Již počtvrté se kroměřížské zámecké zahrady zúčastní Víkendu otevřených zahrad. Během druhého červnového víkendu mohou zájemci nahlédnout jak do běžně nepřístupných prostranství, tak parků a zahrad, které jim jsou v průběhu dvou dní přiblíženy neobvyklým způsobem.

 

Krásu, historii i zapomenuté funkce zahrad můžete objevovat během speciálního víkendu, který letos připadá na 13. a 14. června. Na oba dny pro vás NCZK chystá bohatý doprovodný program, který má za úkol poskytnout návštěvníkům novou dimenzi poznání a netradičních zážitků. Mimo klasických komentovaných prohlídek na vás v Květné zahradě čekají dětské hrátky, šermířské představení nebo ojedinělé bylinkové workshopy a semináře. To vše doplněné kulturními akcemi šitými zahradě na míru.

 

Akce v Podzámecké zahradě se tento rok ponesou v duchu čínských tradic a inspirací. V hlavní roli totiž bude Čínský pavilon a jeho stávající rekonstrukce. Zahradu tak zkrášlí výstava čínských mechanických loutek, čínská poezie i unikátní kaligrafie. Do výzdoby zahrady se mohou zapojit i Kroměřížané, stačí, když vyrobí vlastní pohyblivou loutku a přinesou nám ji nejpozději do 12. června na pokladnu Květné zahrady.

 

Myšlenka Víkendu otevřených zahrad se zrodila v roce 1998 ve Velké Británii, odkud se postupně rozšířila do řady evropských zemí. Do České republiky dorazila v roce 2010. Do akce pořádané občanským sdružením Průvodce parkem, Společností pro zahradní a krajinářskou tvorbu a Národním památkovým ústavem se tenkrát zapojily tři zahrady Pražského hradu. Nápad se shledal s nadšením a v loňském roce se projektu zúčastnilo téměř 130 zahrad, parků a arboret. V Kroměříži se zájemcům kromě Květné a Podzámecké zahrady otevírají také farní zahrady při kostelech sv. Mořice a Panny Marie nebo soukromé prostory rodiny Akwei.

 

Bližší informace k výrobě čínských mechanických loutek nebo k Víkendu otevřených zahrad v kroměřížských zámeckých zahradách se dozvíte na  info@nczk.cz.