Květiny k poctě bohyně Diany

Barevnou ozdobou Květné zahrady jsou kvetoucí krokusy. Jejich zářivé květy je možné vidět u Ptáčnice. Jedná se o jedny z prvních jarních květin.

Rod šafrán (Crocus) zahrnující 80 druhů je domácí ve střední a jižní Evropě, severní Africe, na Blízkém východě a na území od střední Asie po západní Čínu. Název květiny je odvozen z řeckého krokos, které v překladu znamená vlákno. Popisuje tak tvar blizny, která připomíná vlákna, ze kterých se splétají provazy.

Botanickým sourozencem šafránu jarního (Crocus vernus), který zdobí okolí Ptáčnice, je šafrán setý (Crocus sativus), který byl od starověku pěstován jako zdroj vzácného koření, barviva, léčivého prostředku a také byl součástí parfémů. Šafrán jsou vlastně usušené blizny. K získání 1kg suchého šafránu je jich potřeba 80 000 až 150 000 ks.

Obrázek: Sušené blizny šafránu

V Květné zahradě byly v říjnu minulého roku vysazeny cibuloviny pomocí specializovaného sázecího stroje. S touto výsadbou vypomohla holandská firma Flower Your Place.

Pro okolí Ptáčnice byla použita speciální směs cibulí s názvem Sofia. Uvidíte zde především fialové, žluté, bílé a modré květy. Zahradníci se schválně vyhnuli obvyklé červené barvě, která patří bohyni Venuši, protože menažerie Květné zahrady je věnována bohyni lovu Dianě. Takže dle ní byly zvoleny i barvy květin, které v této oblasti kvetou.

Postupně budou v Květné zahradě rozkvétat i další jarní květiny jako tulipány, modřence a ladoňky. Nepromeškejte v následujících týdnech tuto záplavu barev.

2016-03-21