Královna plesových květů

Měsíc březen byl věnován tradiční výstavě kamélií s názvem Kamélie v japonské zahradě. 

Kamélie pochází z Koreje, Japonska a severu Číny. K jejich záměrnému pěstování docházelo zřejmě od 6. století a stávají se součástí kultury těchto zemí. Patří do čeledi čajovníkovité a zahrnují okolo 250 druhů. Nejznámější je čajovník čínský (Camellia chinensis), který se používá pro výrobu lahodného nápoje. Sestra čaje je kamélie japonská (Camellia japonica), jejíž květy můžete obdivovat na výstavě ve Velkém skleníku Květné zahrady.

Kamélie japonská nevoní a to s výjimkou několika druhů – například kamélie sasankovitá pocházející z japonského ostrova Kyushu, která je součástí výstavy. Najdete ji u malého jezírka se skalkou.

Traduje se, že poprvé se květem kamélie ozdobila na plese francouzská vévodkyně de Berry v roce 1820. Velmi nákladnou ozdobou byly květy kamélií pro dámy v carském Petrohradu. Nechávaly si je vozit rychlými posly z jihu Francie a Itálie, kde byly pro růst kamélií ideální klimatické podmínky. Ještě na konci 19. století se v Itálii polorozvitá poupata kamélií balila po jednotlivých kusech do vaty, ukládala se do vlhkých dřevěných krabiček a rozesílala do chladnějších částí Evropy.

V Japonsku jsou květiny tradičním dárkem, jak pro ženy, tak pro muže. Červený květ symbolizuje lásku, žlutý touhu a bílý čekání. V Číně zase patří květy kamélií k oslavám Nového roku a symbolizují přátelství, harmonii a eleganci. 

Kamélie mají bohaté využití. Olej se od pradávna používal v kuchyni, kosmetice a zápasníci sumo si s ním natírají své vlasy. Velmi tvrdé dřevo zase slouží k výrobě nejrůznějších ozdob. Krása kamélií se nejvíce odrazila v umění. Od 11. století se objevují básně, obrazy, porcelán, kde hrají kamélie ústřední roli. S těmito uměleckými díly se jejich krása šířila do dalších světadílů.   

O nesmrtelnost této květiny se zasloužil francouzský spisovatel Alexander Dumas mladší svým románem Dáma s kaméliemi, který se dočkal nejen uvedení na divadelních prknech, ale skladatel Giuseppe Verdi převedl tragický příběh krásné kurtizány do podmanivé podoby světoznámé opery „La Traviata“.

První zmínku o pěstování kamélií v Květné zahradě nacházíme až z roku 1883. Teprve v roce 1920 byl proveden soupis rostlin pěstovaných ve sklenících, přičemž zde bylo shledáno 40 rostlin kamélií. Ty tvoří nejcennější část sbírky kamélií dosud a mají stáří přes sto let. Společně s kaméliemi v liberecké botanické zahradě, které jsou ovšem pěstovány ve volné půdě, jsou nejstaršími kaméliemi v České republice. 

2016-03-24