Kouzelná meduňka

Od pátku 13. 5. pokračuje prodej čerstvých řezaných bylinek z Květné zahrady. Tentokrát vám o víkendu nabídneme prodej čerstvé řezané meduňky v obchůdku se suvenýry, který je denně otevřen
9 – 17 hodin. Svazek je k dispozici za 30 Kč a nákup není podmíněn placeným vstupem do Květné zahrady.

Meduňka má příjemnou, trochu citronovou vůni a chuť velmi podobnou medu, podle níž také dostala pojmenování. Již proslulý lékař a přírodovědec Paracelsus ji nazýval elixírem života, protože je mimořádným lékem na uklidnění celého organismu.

Takových rostlin existuje sice více, ale meduňka působí nejen na nervovou soustavu a psychiku, ale léčí všechny orgány těla postižené vlivem stresu. Uvolňuje křečovité stažení způsobené nervovým vypětím, uklidňuje bušení srdce, dýchací a zažívací orgány. Tiší záchvaty kašle dětí, uvolňuje křeče žaludku a pomáhá při nevolnostech v těhotenství.

Navíc je velmi dobrým uspávacím prostředkem. Šálek nálevu z meduňky, slazený medem, nahradí tabletku na spaní a přitom všeobecně prospěje. Čaj je naprosto neškodný a můžete jej pít denně.

Rovněž se využívá k vnějšímu použití. Drcenými listy nebo tinkturou se může potírat čelo a spánky při bolestech hlavy a migréně nebo je účinná při léčbě oparu.

2016-05-13