Jeden z nejkrásnějších ptáků světa je k vidění v Podzámecké zahradě

Samec kachničky mandarínské má v období páření takzvaný svatební šat. Patří tak mezi nejzdobnější a nejkrásnější ptáky světa. Tohoto originálního ptáka je možné vidět jen v době od října do května. Potom se jeho zbarvení změní do hněda a vypadá jako obyčejný kačer. Z toho důvodu jste si těchto krásných tvorů v Podzámecké zahradě doposud nemuseli všimnout.

Kachnička mandarínská má délku těla 43 - 46 cm, rozpětí křídel 70 cm, hmotnost 0,5-0,7 kg a dožívá se 10 -12 let. Pochází ze severovýchodní Číny a Japonska. Tento vodní pták je jen o něco menší než u nás běžná kachna divoká. Má vysokou chocholku, péra zlaté barvy a pár jasně žlutých čepelí tvořených širokými vnitřními prapory křídelních krovek.

Největší aktivitu projevují kachničky ráno a večer, kdy si začínají vyhledávat potravu. Během dne odpočívají na břehu nebo na stromech rostoucích podél břehů. Ačkoliv jsou kachničky mandarínské převážně vegetariáni, najdeme na jejich jídelníčku i drobné živočichy jako měkkýše či malé rybky. V pozdním létě je můžeme najít na rýžových a obilných polích. Na podzim si zpestřují jídelníček bukvicemi, žaludy a kaštany.

V Číně si snoubenci dříve darovali pár kachniček mandarínských v kleci jako symbol manželské věrnosti. Tito originální ptáci symbolizují totiž manželské štěstí. Jsou proto vždy zobrazené v páru. Polštář s kachničkou mandarínskou je v Číně tradičním svatebním darem.

Jednou ze zajímavostí u samice je, že má plně funkčně vyvinutý jen jeden vaječník. Když u staré samice zakrní, začne se druhý, jen nedokonale vyvinutý vaječník, přeměňovat na samčí pohlavní žlázu. Samice se tak změní v neplodného samce.

Pozoruhodné je, že kachnička mandarínská je jediným druhem kachny, který se nemůže křížit s ostatními druhy. Počet jejích chromozomů se totiž liší od počtu chromozomů všech dalších druhů.

Pokud chcete vidět na vlastní oči jednoho z nejkrásnějších ptáků světa, neváhejte a navštivte Podzámeckou zahradu, co nejdříve!

2015-12-01