Cena Adolfa Heyduka

Památková komora České republiky, mezinárodní vzdělávací projekt Hugo na cestách a Neziskovky Libereckého kraje, z.s. udělili cenu Adolfa Heyduka za rok 2015 pro památku nejvíce přívětivou ke zdravotně znevýhodněným návštěvníkům Metodickému centru zahradní kultury v Kroměříži za programy v Květné zahradě v kategorii Národní kulturní památky.

Ve městě Stříbro se konal celostátní seminář zaměřený na zpřístupnění památek zdravotně znevýhodněným spoluobčanům. Součástí bylo vyhlášení vítězů prvního ročníku ceny Adolfa Heyduka, které se konalo v pátek 8. dubna 2016.

Památky mohli prostřednictvím internetového portálu nominovat samotní návštěvníci, kteří také hlasovali. Nominováno bylo celkem sedm památek, a to ve dvou kategoriích – národní kulturní památky a ostatní. Online ankety se zúčastnilo několik stovek lidí.

Podle veřejnosti je nejvíce přátelská památka ke zdravotně znevýhodněným v kategorii Národní kulturní památky Květná zahrada. Cenu ve formě certifikátu a keramické mísy Ravelin převzal lektor Metodického centra zahradní kultury (MCZK) v Kroměříži, Petr Hudec. Následně byly přítomným představeny aktivity MCZK, za které bylo ocenění získáno.

Součástí ceny se stala netradiční a originální keramika Ravelin, do které vložil slovenský autor své srdce. Produkty jsou vyráběny mícháním různých druhů hlín a přidáváním ostřiva vznikají neopakovatelné variace vzorků a barev.

Pracovníky MCZK těší, že se jejich dlouhodobé úsilí zpřístupňovat památky zahradního umění osobám se zdravotním znevýhodněním zúročilo. Ve své práci nepolevují a jsou o to více motivováni pro další práci.

Na fotografii z leva: Senátor Miroslav Nenutil, Ivana Dvořáková z Památkové komory ČR, Helena Sasová za Neziskovky Libereckého kraje, Tereza Dobiášová - Sladovna Písek, Hana Talli Hlubučková - hlavní organizátorka, Petr Hudec - NPÚ, Metodické centrum pro vzdělávání v Telči, Metodické centrum pro zahradní kultury v Kroměříži, Starosta města stříbra Karel Lukeš a patron ceny Hugo na cestách

Foto: Petr Hudec a Památky pro každého

2016-04-11